Bar

Projekt

Minulý rok, veľmi pamätný vzhľadom na celosvetové dianie, sme zistili, že máme akosi viac času. Práve počas jedného dopoludnia, užívajúc prázdne vrecká a jarné slnko, prišiel za mnou kamarát, novinár Peter Matuška, s knižkou "Bolo nás jedenásť" pod pazuchou. Že či nepozrieme na to, či tam neostalo niečo nezhudobnené. Za účasti kamaráta gúgla sme postupne takéto texty začali nachádzať. Poslal som texty kolegom hudobníkom, aby si ich pozreli. Prvý zareagoval takmer okamžite Janek Ledecký so skladbou Keby. S ďalšími hudobníkmi sme začali tvoriť prvé skice, ako sa hovorí "demáče". Bolo ich nakoniec deväť. Neskôr sme síce po konzultácii so SOZA zistili, že dva z nich už boli zhudobnené, no dostali sme od pána Lasicu láskavý súhlas urobiť k ním novú muziku.

A tak sa to celé rozbehlo. Postupne sme oslovovali spevákov i spievajúcich hercov, ktorí v minulosti s Milanom Lasicom spolupracovali. Následne sa začali objavovať mená - Milan Kňažko, Zuzana Kronerová, Majo Labuda, Soňa Norisová, Svetlana Rymarenko, Lenka Machciníková, Marian Čekovský, Michal Hudák a Rado "Vrabec" Orth. Pozvoľna pribúdali stopy jednotlivých nástrojov, aranže hustli, naše insitné pilotné spevy nahrádzali sólisti. Samozrejme, rýchlo sme zistili, že celá záležitosť prestane byť sranda kvôli finančnej náročnosti. Našťastie sa ukázalo, že v tejto umeniu neprajnej dobe existujú firmy a inštitúcie, ktoré boli ochotné tento náročný projekt podporiť.

Coda: Život ide vlastným tempom. A tak sa stalo, že naše najväčšie prianie, odovzdať túto nahrávku ako poctu Majstrovi, sa už nenaplní. Teší nás fakt, že si pán Lasica minulý rok stihol vypočuť aspoň naše pracovné nahrávky. Zároveň nám dal svoje "požehnanie", či súhlas. Snáď naša práca doletí za maestrom Lasicom do inej dimenzie. Česť jeho pamiatke.

Veľká vďaka patrí firmám AXON PRO s.r.o., ASBIS SK spol. s r.o., eGroup Solutions, a. s., ako aj inštitúciám Hudobný Fond, Fond na podporu umenia a Rozhlas a televízia Slovenska.

Taktiež ďakujeme firme KR - TOOLS s.r.o. ako aj našim priateľom Jozefovi Mičovi a Jirkovi Jelínkovi.

Špeciálne poďakovanie patrí Petrovi Matuškovi za prvotnú ideu.